شرکت توسعه تجارت جلال آرا

ژن سیری کشف شد

تهران-ایرنا- دانشمندان می گویند ژنی را کشف کرده اند که باعث احساس سیری می شود و می تواند به جلوگیری از تمایل به پرخوری کمک کند.
[ژن سیری کشف شد]

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، این ژن در جریان مطالعه ای مشترک روی کرم های گِرد توسط محققان دانشگاه موناش در ملبورن و دانشگاه کپنهاگ کشف شد و به گفته محققان، می تواند به ابداع دارویی برای کاهش اشتها و افزایش تمایل به تحرک و ورزش منجر شود.
این ژن که سیگنال های میان مغز و روده ها را کنترل می کند، گرچه در کرم های گرد کشف شد، اما مشابه آن در انسان نیز وجود دارد.
دلیل انتخاب کرم گرد برای آزمایش ها، مغز نسبتا ساده آن بود که تنها ۳۰۲ نرون و هشت هزار سیناپس دارد.
اما مغز انسان ها دارای ۱۰۰ تریلیون سیناپس و میلیاردها نرون است و در عین حال، بالغ بر ۸۰ درصد ژن مشترک میان انسان ها و کرم های گرد وجود دارد.
همچنین گمان می رود که این ژن در تمایل برای خوابیدن بعد از صرف غذا دخیل باشد؛ این تمایل تنها زمانی بروز می کند که بدن چربی کافی ذخیره کرده است.
تحقیق جدید که در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد، می تواند زمینه ساز ابداع یک روش جایگزین به منظور کمک به لاغر ماندن افراد باشد.

منبع:سایت قطره

شرکت توسعه تجارت جلال آرا

پایان ناباروری بیماران مبتلا به سرطان

سلامت نیوز: محققان دانشگاه تگزاس آمریکا دریافتند دارویی که پیش از این برای جلوگیری از عفونت در بیماران سرطانی مورد استفاده قرار می‌گرفت، قابلیت جلوگیری از ناباروری این بیماران را نیز دارد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، ناباروری یکی از مشکلات متداول در بین بیماران سرطانی و به ویژه مردان مبتلا به این بیماری است، زیرا فرآیند درمانی سرطان اغلب منجر به توقف تولید اسپرم می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس،محققان بین فاکتور محرک کولونی گرانولوسیتی یا G-CSF و تولید مجدد اسپرم در مردانی که در دوران کودکی به سرطان مبتلا شده و دوره درمان را طی کرده‌اند، ارتباط معناداری یافتند.
فاکتور محرک کولونی گرانولوسیتی نوعی پروتئین است که مغز استخوان را برای تولید گلبول‌های سفید خون و سلول‌های بنیادی تحریک می‌کند و باعث تحریک رهاسازی آنها از مغز استخوان می‌شود. محققان دریافتنند G-CSF قادر است از طریق ارتقای رشد سلول‌ها، موجب تولید اسپرم شود.
ناباروری مردان یک بیماری خاص است که درمان آن به راهکارهای خلاقانه نیاز دارد. اما قبل از درمان این بیماری باید به درستی بدانیم که در فرآیند باوردی مردان چه عواملی اثرگذار هستند و این عوامل چگونه عمل می‌کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Reproductive Biology and Endocrinology منتشر شده است.

منبع:سایت قطره

شرکت توسعه تجارت جلال آرا

سویا خوراک دام نیست/ برخی شبکه های اجتماعی مانند قارچ برآمده؛ اطلاعات غلط می دهند

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو با ابراز تاسف از برخی مطالب منتشره سراسر اشتباه درباره فراورده های غذایی؛ ضمن تکذیب “غذای دام بودن فراورده سویا” از مردم خواست اطلاعات درست را از منابع موثق اخذ کنند.
رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سازمان غذا و دارو ” ایفدانا ” با ابراز تاسف از برخی مطالب سراسر اشتباه درباره فراورده های غذایی که انتشار آنهاهیچ سودی بجز ایجاد بدگمانی نسبت به نهادهای نظارتی خدوم و تشویش اذهان ندارد اظهار داشت: بسیاری از اطلاعات مربوط به فراورده های غذایی که در فضاهای مجازی منتشر می شود مشمول مضامین سراسر اشتباه یا در بهترین شرایط خیلی اشتباه است کما اینکه اخیرا در یکی از همین شبکه هایی که داعیه دهان پر کن بازگشت به تغذیه سالم و سنتی را دارد مطلبی مشاهده می شود که جای تامل بازگشت به تغذیه فراوران می طلبد دارد آنجا کنجاله سویا را محصول تفاله پس از روغن کشی تعریف کرده و از مردم خواسته از مصرف سویا یا به زعم آنان این “غذای دام” پرهیز کنند و اینها در حالی بیان می شود که با کمترین اطلاعاتی می توان به ماهیت زولات سویا که نوع بسیار تصفیه شده ای ازپروتئین سویا بوده و غنی از پروتئین با محتوای ۹۰ درصدی است پی برد .

مهندس نسترن محمدی ادامه داد: از جمله ویژگیهای این فراورده اینکه از آرد سویایی که چربی اش گرفته شده تهیه و فاقد چربی و کربوهیدرات می باشد و طعم آن خنثی بوده و به عنوان بهبود دهنده ی بافت فرآورده های گوشتی، افزایش محتوای پروتئینی، بهبود طعم و عامل امولسیون کننده مصرف می گردد.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص کنسانتره نیز مطالبی ایراد نمود و آنرا حاوی ۷۰ درصد پروتئین دانست که نوعی سویای بدون آب تلقی می گردد

به گفته مهندس محمدی این محصول نیز فاقد سبوس، چربی و کربوهیدارت بوده و در فرآورده های های مخصوص صبحانه، غذاهای آماده و گوشتی مصرف می شود.

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو آرد سویا را نیز نتیجه آسیاب لوبیای سویا بر شمرد و با بیان اینکه این فراورده نیز در دو نوعِ دارای چربی کامل و بدون چربی موجود است نان حاصل آز آن را به دلیل فاقد گلوتن بودنش دارای بافتی متراکم دانست.

وی همچنین برای رد ادعای تفاله پس از روغن کشی بودن سویا ، به معرفی پروتئین سویای بافت دار(TSP) هم پرداخت و با آنرا فراورده ای متشکل از خمیر آرد بدون چربی سویا و آب برشمرد.

مهندس محمدی در پایان خطاب به مردم گفت: که هیچ موضوع دارای حائز اهمیت در حوزه فراورده های غذایی را نباید بر اساس مطالب این گروههای روییده بسان قارچ که عموما نیز با با اهداف خاص شکل می گیرد؛ پذیرفت مگر اینکه اصالت آنها مورد تایید خبرگان و نهادهای متخصص امور باشد.

منبع:پایگاه خبری سازمان غذا ودارو

شرکت توسعه تجارت جلال آرا

افزایش قیمت دارو نداشته ایم / کوچکترین تغییر قیمت در سامانه قابل مشاهده است

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با تاکید براینکه در دارو افزایش قیمت دارو نداشته ایم گفت: کوچکترین تغییر قیمت برای عموم در سامانه قابل استعلام است.
مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در گفتگو با ایفدانا؛ با تاکید براینکه در دارو های وارداتی افزایش قیمت نداشته ایم اظهار داشت: اگر داروخانه ای در قبال ارائه دارو وجهی بیشتر از قیمت مصوب از مراجعه کنندگان دریافت نماید تخلف محسوب شده و با و حتما با آنها برخورد می شود.

دکتر اکبر عبدالهی اصل همچنین اضافه کرد: داروخانه ها موظف هستند همانطوریکه در هنگام افزایش قیمت دارو، ارائه آنرا با قیمت جدید اعمال می کنند؛ در زمان کاهش هزینه نیز باید قیمت جدید را ملاک اخذ وجه قرار دهند

وی در بخش دیگر از سخنانش به عدم مطابقت وجه دریافتی توسط داروخانه ها و قیمت درج شده روی دارو نیز اشاره کرد و عنوان داشت: در مورد داروهای OTC یا بدون نسخه، هیچ مغایرتی بین مبلغ دریافتی از مصرف کننده و قیمت روی بسته بندی دارو پذیرفتنی نیست.

این مقام مسئول در سازمان غذا و دارو در مورد قیمت دارهای نسخه دار نیز خاطرنشان کرد: برای این قبیل داروها سامانه ای ایجاد شده است که آخرین قیمت داروها برآن مندرج است و به محض کوچکترین تغییری اعم از افزایش یا کاهش قیمت برای عموم قابل مشاهده و استعلام است.

دکتر عبدالهی در پایان از مردم خواست تخلفات را به ۱۴۹۰ گزارش دهند تا در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرد.

منبع :پایگاه خبری سازمان غذا ودارو

شرکت توسعه تجارت جلال آرا

بلایی که دور ریختن داروها بر سر محیط زیست می‌آورد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، محمد حسینی با تاکید بر اینکه آنتی بیوتیک به معنای ضد حیات و از بین برنده میکروب است، اظهار داشت: مقاومت میکروبی به این داروها دوگونه است که یا به صورت جهش داخلی در میکروب اتفاق می‌افتد و یا مقدار آنتی بیوتیک مصرف شده برای از بین بردن میکروب کافی نیست و با تغییر در ساختار میکروب، مقاومت میکروبی ایجاد می‌شود.

حسینی در ادامه بیان کرد: با مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، نوع دوم مقاومت که اتفاقا مهم تر است، ایجاد می‌شود و فراموش نکنیم که مشکلات ناشی از مقاومت میکروبی محدود به بیمار نمی‌شود و می‌تواند تمام مردم دنیا را درگیر کند.

وی با بیان اینکه با مصرف آنتی بیوتیک، تعداد میکروب‌ها کاهش یافته و علائم بیماری فروکش می‌کند، تاکید کرد: اما میکروب هنوز به طور کامل از بین نرفته و درست در این مرحله است که با قطع مصرف دارو، رشد میکروب افزایش یافته و به عنوان مثال در گلو درد چرکی، میکروب می‌تواند در مفاصل، قلب و کلیه تکثیر یابد.

این داروساز در ادامه تصریح کرد: در حالت دیگر از مقاومت میکروبی، علائم بیماری ۵-۲ روز بعد از قطع خودسرانه دارو مجددا مشاهده شده و فرد مصرف آنتی بیوتیک را از سر می‌گیرد. با توجه به اینکه حصول بهبودی طولانی تر است، چنین تصور می‌شود که بدن نسبت به دارو مقاوم شده؛ در صورتیکه باید مدت طولانی تری دارو مصرف شود تا میکروب به طور کامل از بین برود.

حسینی با تاکید بر اینکه مقاومت دارویی برای تمام افراد اتفاق می‌افتد، افزود: با مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، خطر مقاومت عفونت نسبت به دارو وجود دارد. اگر فردی با مصرف آنتی بیوتیک خوراکی دچار ناراحتی گوارشی می‌شود، تغییر در نوع مصرف باید با نظر و تایید متخصص مربوطه انجام شود.

وی در ادامه بیان کرد: مقاومت میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک می‌تواند از طریق آلودگی زیست محیطی نیز رخ دهد. به همین دلیل بر مصرف منطقی دارو تاکید می‌شود. دور ریختن نادرست و غیرمسولانه آنتی بیوتیک موجب می‌شود این دارو وارد محیط زیست شده و از طریق آب‌های زیرزمینی وارد بدن افراد شود.

منبع:سایت قطره

شرکت توسعه تجارت جلال آرا

اسامی نمک‌های غیر بهداشتی اعلام شد

سازمان غذا و دارو با اعلام اسامی تعدادی نشان های تجاری غیرمجاز نمک -به دلیل جعل یا نداشتن مدارک بهداشتی- از مردم خواست این محصولات را نخرند.

به گزارش روابط عمومی سازمان غذا و دارو، ﻧﻤﮏ داﻧﻪ درﺷﺖ از ﺷﺮﮐﺖ ﻣﻬﺮداد ﻃﻌﺎم ﭘﺎرﺳﯿﺎن با نام تجاری ﮔﻞ داﻧﻪ، ﻧﻤﮏ آﺳﻮ، ﻧﻤﮏ با نام تجاری ﮔﻮﻫﺮ زرﯾﻦ، نمک ﮐﺮﯾﺴﺘﺎﻟﻪ ﺗﺒﻠﻮر ﻣﺠﺪد رﯾﺰدانه، ﻧﻤﮏ ﺷﺮﮐﺖ ﺗﻮﻟﯿﺪی و ﺑﺴﺘﻪ ﺑﻨﺪی ﻧﻤﮏ ﺗﺼﻔﯿﻪ با نام تجاری ﺑﻬﺘﺎش و نمک ﻧﺎﻧﻮاﯾﯽ ﺷﺮﮐﺖ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﻣﺸﺮق به دلیل جعل پروانه بهداشتی غیر مجاز هستند.

براساس این اطلاعیه ، ﻧﻤﮏ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺷﺪه ﯾﺪدار ﺧﻮراﮐﯽ با نام تجاری ﺳﻮﻫﺮ soher ، ﻧﻤﮏ ﺗﺼﻔﯿﻪ ﺷﺪه ﯾﺪدار با نام تجاری ﺳﺎحل، ﻧﻤﮏ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﮐﻨﻨﺪه دﯾﺒﺎ با نام تجاری ﻣﺎﻟﻮ و ﻧﻤﮏ با نام تجاری ﺷﻔﺎ درﯾﺎﭼﻪ اروﻣیه به دلیل نداشتن مجوز های لازم به عنوان محصولات غیر مجاز معرفی شده اند.

روابط عمومی سازمان غذا و دارو از مردم خواست در صورت مشاهده محصولات نامبرده شده با اجتناب از خرید آنها، مراتب را به شماره تلفن ۶۶۴۰۵۵۶۹ یا نزدیک ترین معاونت دانشگاه های غذا و داروی سراسر کشور اطلاع دهند.

منبع:سایت قطره

شرکت توسعه تجارت جلال آرا

آشنایی با مرکز ثبت عوارض ناخواسته دارویی

کلیه حرف پزشکی نظیر پزشکان، داروسازان، دندانپزشکان، پرستاران و سایر کارکنان می توانند عوارض دارویی مشاهده شده را از طریق تکمیل فرم های زرد رنگی که از طریق معاونت های غذا و دارو در اختیار کلیه مراکز درمانی، داروخانه ها و مطب ها قرار گرفته است گزارش کنند.
به گزارش ایفدانا، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا درخصوص آشنایی با مرکز ثبت عوارض ناخواسته دارویی و اهمیت فعالیت های این مرکز گفت: مصرف ایمن و سالم داروها یک مقوله مهم و اساسی برای پزشکان، داروسازان، پرستاران، مراجع قانونی دارویی، وزارت بهداشت، شرکت های داروسازی و عموم جامعه می باشد. اگرچه هدف تمامی دست اندکاران حفظ سلامت جامعه، استفاده از فواید درمانی داروها بدون ایجاد ضرر و زیان برای بیمار می باشد، به جرات می توان گفت که هیچ دارویی بدون پتانسیل ایجاد عارضه وجود ندارد و به همین سبب مسئولیت خطیری به لحاظ توجه و برنامه ریزی در زمینه ایمنی دارویی متوجه مسئولان و جامعه پزشکی می باشد. اگرچه توجه به اثرات زیان بار ناشی از مصرف فرآورده های واجد خاصیت درمانی، اعم از فرآورده های طبیعی و شیمیایی، قدمتی دیرینه دارد.

دکتر صفورا محبی به تاریخچه مختصری از عوارض جانبی داروها اشاره کرد و افزود: نخستین مورد عارضه دارویی به چاپ رسیده در سال ۱۸۴۸ میلادی بود که مرگ دختر بچه ای ۱۵ ساله به دنبال مصرف کلروفرم جهت بیهوشی را گزارش کرد.اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی وقوع فاجعه تالیدوماید و بروز تعداد زیادی از موارد فوکوملیا در نوزادانی که مادران آنها در دوران بارداری تالیدوماید مصرف نموده بودند عاملی شد که در سال ۱۹۶۳ در انگلستان قوانین مربوط به ایمنی داروها در سطح جهانی وضع شود و کمیته ایمنی داروها تشکیل شود. پیدایش سیستم گزارش دهی داوطلبانه عوارض دارویی از طریق تکمیل فرم زرد را در سال ۱۹۶۴ داشتیم که از اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی طراحی برنامه بین المللی پایش داروها توسط سازمان جهانی بهداشت که طی آن موضوع ایجاد مرکز ملی ثبت عوارض دارویی و پیشگیری از وقوع آن مطرح گشت اتفاق افتاد. در سال ۱۹۹۹ طی مقاله ای در ژورنال جاما گزارش گردید که اتفاقات ناگوار دارویی چهارمین الی ششمین عامل مرگ و میر در ایالت متحده آمریکا می باشد و مرگ و میر سالانه ناشی از عوارض و خطاهای دارویی در این کشور بیش از مرگ و میر سالانه ناشی از ایدز، سرطان پستان و حوادث رانندگی می باشد. به دنبال انتشار این مطلب موج جدیدی از توجهات به موضوع گزارش عوارض دارویی در جهان شکل گرفت.

وی درخصوص چگونگی گزارش عوارض دارویی مشاهده شده گفت: کلیه حرف پزشکی نظیر: پزشکان، داروسازان، دندانپزشکان، پرستاران و سایر کارکنان می توانند عوارض دارویی مشاهده شده را از طریق تکمیل فرم های زرد رنگی که توسط مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو تهیه شده و از طریق معاونت های غذا و دارو در اختیار کلیه مراکز درمانی، داروخانه ها و مطب ها قرار گرفته است گزارش کنند. پس از تکمیل فرم ها می توان آنها را پست کرد(هزینه پست قبلا پرداخت شده است) و یا به معاونت غذا و دارو تحویل داد.

معاون غذا و دارو فسا در پاسخ به این سوال که چه مواردی را می توان گزارش کرد اظهار داشت: کلیه عوارض ناخواسته مشکوک به مصرف فرآورده های درمانی از جمله داروها ( اعم از خود درمانی یا درمان های تحت نسخه پزشک)، فرآورده های خونی، واکسن ها، مواد حاجب، مواد مورد استفاده در دندانپزشکی یا جراحی، فرآورده های گیاهی و محلول های لنز قابل گزارش به مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم می باشند. لازم به تاکید است جهت گزارش یک عارضه اطمینان از وجود ارتباط قطعی میان مصرف فرآورده و بروز عارضه ضروری نیست بلکه تردید به ایجاد عارضه نیز قابل گزارش می باشد. همچنین کلیه عوارض مشاهده شده اعم از خفیف یا شدید، گذرا یا پایدار توسط این مرکز پذیرفته می شود.

دکتر محبی در خاتمه تصریح کرد: هنگام گزارش یک عارضه حتی الامکان نام شرکت سازنده و شماره سری ساخت را گزارش نمائید. هرگز به دلیل نامعلوم بودن برخی اطلاعات درخواستی در فرم از گزارش نمودن عارضه اجتناب نفرمائید. هویت بیمار و گزارشگر محرمانه خواهد بود.

منبع:پایگاه خبری سازمان غذا ودارو

شرکت توسعه تجارت جلال آرا

مسمومیت ناشی از ویتامین A جدی گرفته شود

کارشناس مواد غذایی هشدار داد: مادران مسمومیت ناشی از ویتامین A را جدی بگیرند.
به گزارش ” ایفدانا “،مهندس حسین عبدالعزیزی کارشناس مواد غذایی گفت: تاکنون تعداد قابل ملاحظه ای از کودکان پایین تر از ۳ سال با مسمومیت ناشی از رتینول گزارش شده است.

مهندس حسین عبدالعزیزی ادامه داد: این کودکان معمولا قربانیان مادران ناآگاه هستند که به دلیل عدم اطلاع از عواقب زیاد ویتامین A روزانه مقادیری حدود ۳۰ تا ۱۵۰ میلی گرم رتینول برای مدت چندین ماه به کودکان خود داده اند.

وی افزود: بی اشتهایی، خارش و خشکی پوست، زبر و خشن شدن پوست، بی قراری و تورم استخوان های بلند ناشی از رشد غیر طبیعی استخوان از نشانه های مسمومیت ناشی از ویتامین A است.

عبدالعزیزی گفت:به گفته متخصصان بعضی اوقات کبد بزرگ می شود و غلظت رتینول در پلاسما به حدود ۹۰۰ میکرو گرم در لیتر می رسد.

وی در ادامه اظهار کرد: همچنین در صورت عدم دریافت این ویتامین، فرد مسموم به سرعت بهبود می یابد.

عبدالعزیزی با اشاره به اهمیت پیش ویتامین A یا به عبارتی بتاکاروتن در تغذیه، خاطرنشان کرد: بتاکاروتن با ویتامین های C و E در بدن انسان می تواند ضمن جلوگیری از سرطان معده و روده، در دستگاه تنفسی نیز از تاثیر مواد سمی ممانعت کند..

وی در ادامه تصریح کرد: چنانچه دوز بتاکاروتن در غذای انسان افزایش یابد میزان درصد جلوگیری از سرطان افزایش می یابد.

عبدالعزیزی در پایان گفت: بتاکاروتن مانند ویتامین های C و E ، از اکسید شدن چربی( تند شدن چربی) و افزایش میزان کلسترول در خون جلوگیری می کند و همچنین می تواند سلول های تدافعی بدن را تقویت کند.

منبع:پایگاه خبری سازمان غذا ودارو

شرکت توسعه تجارت جلال آرا

تعاونی مصرف کارکنان سازمان غذا و دارو به زودی راه اندازی می شود

معاون اداره کل پشتیبانی سازمان غذا و دارو از راه اندازی تعاونی مصرف کارکنان سازمان غذا و دارو در آینده نزدیک خبر داد.
مهندس ابوالفضل چمن تاج، معاون اداره کل پشتیبانی سازمان غذا و دارو در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سازمان غذا و دارو ” ایفدانا “، از راه اندازی تعاونی مصرف کارکنان سازمان غذا و دارو در آینده نزدیک خبر داد.

وی افزود: اقدامات عمرانی این تعاونی به پایان رسیده و در حال تجهیز می باشد که به زودی افتتاح و به بهره برداری می رسد.

مهندس چمن تاج اظهار داشت: این تعاونی قبلا ۳۵ متر زیر بنا داشته که در حال حاضر به ۲۳۰ متر مربع رسیده است.

وی ادامه داد: تعاونی مصرف کارکنان سازمان غذا و دارو جهت رفاه کارکنان این سازمان راه اندازی شده و تمامی کارکنان این سازمان می توانند با شرایط ویژه ای از خدمات این تعاونی بهره مند شوند.

منبع :پایگاه خبری سازمان غذا ودارو

شرکت توسعه تجارت جلال آرا

غذای داغ و سرد در ظرف یکبار مصرف ممنوع

معاون اداره کل نظارت بر فراورده های غذایی سازمان غذا و دارو در گفتگو با ایفدانا در باره تماس مواد غذایی داغ با ظروف یکبار مصرف هشدار دادند.
به گزارش ایفدانا؛ معاون اداره کل نظارت بر فراورده های غذایی سازمان غذا و دارو با توجه به آغاز ایام فاطمیه و استفاده بیش از پیش مردم از ظروف یکبار مصرف در مراسمهای این ایام به ایفدنا گفت: تماس مواد غذایی داغ با ظروف یکبار مصرف ممکن است باعث انتقال مقادیر جزئی ترکیبات شیمیایی از جمله مونومرها یا پلاستی سایزرها به داخل ماده غذایی شود.

مهندس سمیره صباح با بیان اینکه پرکاربردترین ترکیب شیمیایی مورد استفاده در تولید ظروف پلیمری یا همان ظروف یکبار مصرف، وینیل کلرید که مونومری از پلی وینیل کلرید(PVC)می باشد و استایرن است که در تولید بیشتر پلاستیک ها کاربرد دارد.

این مقام مسئول در اداره کل نظارت بر فراورده های غذایی از وینیل کلرید به عنوان عامل ایجاد سرطان کبد در مدل های حیوانی و همچنین انسانی نام برد و تصریح کرد: مسمومیت شدید با این ترکیب باعث افسردگی سیستم عصبی مرکزی و آسیب جدی به کبد می شود.

وی با اشاره به اینکه مونومرهای وینیل کلرید همانطور که از بسته ماده غذایی وارد چربی می شوند، وارد آب نیز می شوند؛ در توضیح بیشتر عنوان کرد: ثابت شده است که آب معدنی نگهداری شده در بطری های PVC حاوی مقادیری وینیل کلرید می باشد که مقدارش در یک لیتر آب بعد از ۶ماه به ۱۷۰ میلی گرم می رسد کما اینکه در کشورهایی که مصرف آب بسته بندی شده در ظروف متدوال است، بدن هر فرد روزانه ۱۲۰ نانوگرم وینیل کلرید دریافت می کند.

مهندس صباح همچنین اضافه کرد: این میزان وینیل کلرید در روغن های پخت و پز بیشتر است و به۸٫۱۴ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن می رسد.

وی درباره آسیبهای ناشی از استایرن هم اظهار داشت: این ماده بر کلیه ها و کبد اثرات سمی گذارده و باعث تجمع آب میان بافتی در ریه و بی نظمی در ضربان قلب می شود. به نظر می رسد که این ترکیب به راحتی از ظروف بسته بندی جدا شده و وارد ترکیبات چربی می شود.

منبع:پایگاه خبری سازمان غذا ودارو