شرکت توسعه تجارت جلال آراء

۳ میلیون و ۳۰۰ هزار مرگ در جهان، ارمغان شوم مشروبات الکلی/ سازمان غذا و دارو تنها متولی نظارت بر تولید الکل طبی

رئیس اداره مواد و داروهای تحت کنترل سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار مرگ در جهان، ارمغان شوم مشروبات الکلی است، همچنین سازمان غذا و دارو تنها متولی نظارت بر تولید الکل طبی در کشور است.
#دکتر سعدالله پرویزی رئیس اداره مواد و داروهای تحت کنترل سازمان غذا و دارو در گفت و گو با ایفدانا، اظهار کرد: پدیده شوم قاچاق کالا مشکلات بسیاری را برای دولت ها و مردم ایجاد کرده است که در کالاهای سلامت محور منجر به بروز بیماریهای مختلف بین جوامع انسانی شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یکی از محصولاتی که بصورت قاچاق وارد کشورهای مختلف و البته کشور ما می شود مشروبات الکلی است، افزود: آمار بالای بیماری ها و خطرات حاصل از مصرف مشروبات الکلی قاچاق در حدی است که طبق آمار منتشر شده سازمان بهداشت جهانی یک سوم بیماریهای قلبی و عروقی و دیابت ناشی از مصرف الکل است که این مصرف بنابر همان آمار مذکور سالانه سبب مرگ ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در جهان می شود.

این مقام مسئول گفت: متولی نظارت بر تولید الکل های طبی در کشور ایران صرفا سازمان غذا و داروست که در یکی دوسال اخیر با شدت عمل و سختگیری هایی که در مبحث PMS یا همان کنترل کیفیت محصول در سطح عرضه انجام شده است اطمینان به کیفیت این قبیل فراورده ها بیش از پیش شده است.

دکتر پرویزی بیان کرد: توزیع این الکل ها نیز با هدف جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی و پیشگیری از خطرات بر اساس ضوابط و بنا بر مصارف شخصی و صنعتی صرفا با ارائه حواله و از طریق مراکز درمانی، بیمارستانها و داروخانه ها امکان پذیر است.

وی عنوان کرد: از آنجا که سلولهای مغز جز سلولهایی در بدن هستند که که ترمیم آنها براحتی ممکن نیست، الکل موجب کوچک شدن مغز اختلال در حافظه و در افراد مسن الزایمر می شود.

دکتر پرویزی خاطرنشان کرد: اگر مقدار و ناخالصی تولید شده در مشروبات الکلی تقلبی و دست ساز ۳ تا۴ میلی لیتر باشد می تواند موجب کوری و یا حتی مرگ مصرف کننده شود.

وی در پایان گفت: مسمومیت با مشروبات الکلی دست ساز با علائمی مانند کاهش سطح هوشیاری، بدحالی، تهوع، استفراغ و گاهی تشنج همراه است و در صورت عدم درمان بموقع، احتمال آسیب شدید کلیه ها، از دست رفتن کامل بینایی به دلیل آسیب به قرنیه و عصب چشم، وجود دارد.

منبع پایگاه خبری سازمان غذا ودارو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *