شرکت توسعه تجارت جلال آراء

ریفلاکس معده، علل و درمان آن

ریفلاکس معده همان بازگشت اسید معده و غذای مخلوط در آن به مری است که در اصطلاح عام به آن ترش کردن می گویند. این بیماری زمانی به وجود می آید که دریچه اسفنکتر بین معده و مری به درستی عمل نکرده و نمی تواند با بسته شدن خود جلوی ورود اسید معده به مری را بگیرد.

به گزارش ایفدانا – Ifdana زهرا شهاب فرد کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا با اعلام این خبر گفت: ریفلاکس معده (Gastric  Riflux) بازگشت محتو.یات معده به سمت بالا و به داخل مری می باشد که یکی از شایعترین بیماری ها در افراد می باشد. اغلب ریفلاکس زمانی رخ می دهد که اسفنکتر تحتانی مری نمی تواند به خوبی منقبض و بسته شود و در نتیجه محتویات معده به داخل مری برگشت پیدا کرده و موجب تحریک مری می شود، محتویات معده اسیدی است چرا که معده برای هضم غذا اسید ترشح کی کند.

شهاب فرد با بیان اینکه این عارضه مشکلاتی را در زندگی اکثر مردم به وجود می آورد افزود: علائم این بیماری نسبتأ جزیی می باشد، اما طولانی مدت بوده و شخص را ناتوان و ضعیف می سازد. ریفلاکس باعث احساس سوزش در وسط سینه می گردد که این سوزش به طرف بالا و گلو کشیده می شود که در برخی مواقع باعث حالت تهوع در شخص می گردد. گاهی اوقات درد و سوزش ناشی از ریفلاکس به حدی است که با درد آنژین و یا درد قلبی اشتباه گرفته می شود، که تشخیص این دو درد از یکدیگر بسیار مهم و حیاتی می باشد.

کارشناس واحد تحقیق و توسعه در ادامه به بیان علل پیدایش ریفلاکس معده پرداخت و گفت: سیر، پیاز، چای، قهوه، الکل، غذاهای سرخ شده و چرب، شکلات، نوشیدنی های گازدار، گوجه فرنگی و … باعث رفلاکس معده می شوند. همچنین چاقی، سیگار، بارداری و پرخوری نیز از عوامل ایجاد این مشکل می باشند.

وی همچنین گفت: برای برطرف کردن علائم، آنچه مهم و ضروری است، تغییر و تصحیح سبک و شیوه زندگی می باشد. همچنین با مصرف بعضی از داروهای قابل دسترس در داروخانه با تجویز پزشک می توان این بیماری را درمان کرد. بعضی از داروهای مورد نظر عبارتند از:

پنتوپرازول: از داروهای قابل استفاده برای درمان و پیشگیری از ریفلاکس معده می باشد که با مکانیسمی خاص موجب مهار ترشح اسید در معده می گردد. این اثر به مدت ۲۴ ساعت ادامه می یابد. خوردن غذا جذب دارو را تا ۲ ساعت به تأخیر می اندازد، اما باعث کاهش میزان جذب نمی گردد. این دارو در شیر ترشح می شود بنابراین بایستی در زمان شیردهی قطع گردد. مصرف این دارو در بزرگسالان ۴۰ میلی گرم خوراکی به صورت یک بار در روز می باشد که به مدت ۸ هفته استفاده می گردد. درمان نگهدارنده و طولانی مدت آن در بزرگسالان ۴۰ میلی گرم خوراکی و به صورت یک بار در روز می باشد.

امپرازول: مهارکننده پمپ پروتون است که باعث مهار ترشح اسید معده می شود. مقدار مصرف آن در بزرگسالان ۲۰ میلی گرم در روز به مدت ۴ الی ۱۲ هفته می باشد.

جذب این دارو سریع و اوج غلظت آن کمتر از ۳/۵ ساعت ظاهر می شود. این دارو را بایستی قبل از غذا مصرف کرد. این دارو در شیر ترشح می شود، بنابراین مصرف آن بایستی در زمان شیردهی قطع شود.

رابیپرازول: از داروهای دیگر مهارکننده پمپ پروتون است که که کاهنده اسید و کنترل کننده زخم معده می باشد، و به دلیل فرمولاسیون آهسته رهش دارو، بایستی از خرد کردن و یا جویدن آن خودداری نمود. این دارو بدون توجه به غذا قابل استفاده می باشد.

در بزرگسالان ۲۰ میلی گرم خوراکی به مدت ۴ الی ۸ هفته استفاده می گردد. و برای درمان نگهدارنده آن در بزرگسالان ۲۰ میلی گرم خوراکی و روزانه استفاده می شود. این دارو بایستی در دوران شیردهی قطع گردد.

منبع:پایگاه خبری سازمان غذا ودارو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *